Koszty uzyskania przychodu związane z używaniem pojazdów

Dla większości przedsiębiorców kosztem uzyskania przychodów będzie 75% wydatków związanych z używaniem pojazdów, a nie jak dotychczas - 100%. We wtorek Sejm uchwalił nowelizację przepisów ustaw o podatkach dochodowych.
Nowelizacja wprowadza regulację, zgodnie z którą wszelkie wydatki związane z korzystaniem z samochodu osobowego także do innych celów niż działalność gospodarcza, podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w wysokości 75% tych wydatków.
Przepisy ustawy o VAT wskazują natomiast, że w przypadku wykorzystywania pojazdów do celów biznesowych i prywatnych, odliczyć można 50% VAT, czyli bez zmian.
Możliwość zaliczenia do kosztów 100% takich wydatków dotyczyć będzie tylko wykorzystywania samochodu osobowego wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej. Jazdy prywatne nie będą możliwe. Podatnik będzie musiał prowadzić ewidencję potwierdzającą wykorzystywanie samochodu osobowego wyłącznie do działalności gospodarczej. Będzie można w tym celu korzystać z ewidencji stosowanej dla celów VAT.

Dlaczego PIK Biuro?

Biuro rachunkowe stworzone specjalnie dla Ciebie.

Bezpieczeństwo

Konkurencyjne ceny

Kompleksowość

Oszczędność czasu

PIK Biuro

ul. 1 Maja 48/6

41-200 Sosnowiec

NIP: 644 347 32 61

REGON: 36917197

tel.: +48 791 806 726

Fast-Graphic logoScript logo